Warto razem dbać o architekturę naszego miasta.

Nowoczesne aglomeracje mają wyjątkowo różnorodną architekturę. W pierwszej kolejności mają bardzo dużo obiektów, jakie stoją już od kilkudziesięciu lat a ich zewnętrzny wygląd jest niezmienny.

 

W ogromnej liczbie przypadków są symbolem dla mieszkańców danego miasta, ale niektóre budynki z wielką chęcią oddaliby do wyburzenia.

 

Architektura miast jest jednakże też bogata w nowoczesne bloki, nowoczesne strzeżone osiedla, wspaniałe szklane biurowce do wynajęcia przez firmy, oraz niesamowite apartamentowce, które są eleganckie i które kupują tylko najbogatsi. W miastach jednak przeważa starsza architektura. Nawet w młodszych miastach, jakie nie posiadają nawet 100 lat, lub dopiero co tą liczbę przekroczyły widać dużo więcej obiektów starszych aniżeli nowoczesnych. Jeśli chodzi o ośrodki miejskie to ich rozwój zależy od inicjatyw różnych ludzi. Obywatelski budżet powoduje, że ludzie mają coraz to nowsze plany na dokonanie zmian w ośrodkach miejskich, które to ułatwią im życie albo przywrócą piękno okolicy, przykładowo przez projektowanie obszarów zieleni czy placów zabaw dla dzieci. Zmiany w aglomeracjach następują też ze względu na poszerzoną komunikację indywidualną oraz miejską.

 

Wielka liczba samochodów wymaga dostosowania osiedli i biur czy bloków pod osoby, które chcą parkować, lecz też do ludzi niepełnosprawnych, rodziców, którzy chcą przemieszczać się z malutkimi dziećmi w wózkach. Są to ważne kwestie podczas planowania nowych obiektów. Muszą być one przystosowane do wymagań tych osób, które nie mogą się poruszać samodzielnie. Jest jeszcze jedna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę gdy się wykonuje projekty danego miasta. Mieszkańcy miast coraz chętnej jeżdżą na rowerze, na hulajnogach manualnych oraz elektrycznych, z tego powodu potrzebne są ścieżki rowerowe, szerokie chodniki, a także stojaki na rowery. W większości sytuacji zdarza się tak, że nie mamy gdzie przypiąć własnego roweru i wtedy jesteśmy zmuszeni szukać czegoś do zabezpieczenia naszego roweru co nie do końca może się podobać innym ludziom, np. przymocowanie roweru do lampy może okazać się dla kogoś problemem. Stojaki na rowery muszą być tak ustawione, ażeby nie przeszkadzały przechodniom a także osobom , którzy poruszają się innymi pojazdami. Miejska architektura to nie tylko i wyłącznie osiedla oraz budynki, ale też tzw. architektura mała. Należą do niej także producent pojemniki do segregacji, lecz także ławki, dzięki którym dzieci z dziadkami mogą usiąść w parku, kosze na śmieci, które pomagają w dbaniu o czystość miasta. Należą do nich też wszelkie donice, które ozdabiają ulice miasta.

 

Zrobione są one w bardzo wielu przypadkach z betonu, żeby przetrwały długi okres czasu. Znane w tej grupie są na stałe przytwierdzone stoły do gier w pingponga. Warto również dodać co nieco o słupkach, które posiadają różnorodne role, na przykład zablokowanie chodników przed parkowaniem. Im trwalsze części małej architektury tym lepiej, bo często są one narażone na działalność osiedlowych wandali, jacy nie szanują publicznej własności. Ponadto muszą być też odporne na działanie warunków atmosferycznych, na przykład deszczu lub śniegu. Warto razem dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *