Kostka o chropowatej powierzchni wymaga dodatkowej impregnacji.

Kostka brukowa to niezwykle popularny surowiec w budownictwie, za pomocą którego możemy utwardzić a także upiększyć na przykład podjazd do garażu czy ziemię wokół grobu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie należy do czynności trudnych i dlatego istnieje możliwość wykonać ją samodzielnie. Trzeba jednakże pamiętać o odpowiedniej kolejności etapów. Wyróżniamy 11. Na początku powinniśmy wiedzieć, iż zarówno fakturę jak również kształt kostki brukowej należy odpowiednio dopasować do sposobu eksploatowania nawierzchni. Kostka brukowa, jaka posiada gładką strukturę jest odporniejsza na wszelkie zabrudzenia. Tymczasem ta o bardziej chropowatej strukturze powierzchni wymaga impregnacji (procesu zabezpieczającego naszą kostkę przed m.in. szkodliwym działaniem wilgoci). A jak wiele materiału będzie potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy na podstawie pomiarów przeprowadzanych w terenie albo ewentualnie, korzystając z gotowego projektu.

 

Następnym etapem kładzenia kostki brukowej jest przygotowanie specjalnych narzędzi do pracy. Jeśli mamy do czynienia z małą powierzchnią, to wystarczą szpadel, grabie, ręczny ubijak oraz taczki. Do tego dochodzą również paliki, sznur , no i oczywiście poziomnica. W innym przypadku, wymagany będzie mocniejszy sprzęt, jak przykładowo spycharko-ładowarka. Potem określamy powierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi oraz wymiary. Następnie wyznaczamy tzw. łuk, czyli wytyczamy środek okręgu stycznego do jej prostych odcinków. Następnie bierzemy się za korytowanie. Trzeba usunąć na głębokość maksimum dwudziestu cm, warstwy gruntu wzdłuż konkretnej, planowanej ścieżki. W momencie kiedy już to zrobimy, powinniśmy osadzić krawężniki, bo zapobiegają one m.in. rozchodzeniu się kostki brukowej. Stosujmy do tego gotowe fragmenty płytowe. Siódmym krokiem jest wykonanie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka powinna być grubość? Grubość podbudowy zależy od przewidywanego obciążenia, a także od rodzaju obszaru. To wcale nie koniec. Kolejnym krokiem jest przygotowanie tzw. powierzchni podkładowej (to warstwa wymieszanego cementu z piaskiem), a potem wyrównanie utworzonej warstwy korzystając z właściwego wzoru. Przedostatnim etapem jest układanie kostki w poprzecznych rzędach. Ostatnim krokiem będzie zagęszczenie z użyciem wibratora płytowego oraz posypka z piasku (, której zadaniem jest wypełnienie szpar a także zaklinowanie kostki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *